Dezenfektan Nedir?

Dezenfektan dezenfeksiyon sağlayan ürün madde anlamına gelir ve uygulandığı bölgeye göre isimlendirilir. Dezenfektan ile ortam ve vücut dezenfeksiyonu sağlanabilir. Dezenfektan ile bakteri – virüs gibi bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlanabilmektedir.

Dezenfektan maddeler içeriğine göre çeşitlendirilir ve genel olara uygulama alanına göre doğru dezenfektan seçmek çok önemlidir. Çoğu dezenfektan içeriği sebebi ile belirli bakteri ve virüslerde etkili olabileceği gibi en basit el vücut dezenfeksiyonu sabundur. 

Sabun içeriğine bir bakalım isterseniz. Sabun içeriği standart olarak şunları bulundurmaktadır. Sodyum, Potasyum ve soda içeriğinden elde edilir ama içeriği üretime ve ihtiyaca göre şu yağlarıda bulundurabilir. Hayvansal yağ olan donyağı ve bitkisel yağlar olan palm yağı, palm stearin yağı, palm kernel yağı, koko (coconut oil) yağıdır. bunların yanında zeytinyağı, keten yağı, defne yağı, badem yağı, pamuk yağı, fındık yağı gibi yağ asitleri ilede oluşturulabilir.

El dezenfektanı Nedir ?

El dezenfektanı ellere uygulanabilen cilde zarar vermeyen cild ph uygun ve ellerin dezenfeksiyonunu sağlayan kimyasal maddelerdir. Ellerimiz çok özel bir yapıdır sadece insanlara özgü yapı ve organdır. İnsanlarda el dezenfeksiyonu çok önemlidir. Ellerin dezenfeksiyonunun sağlanması aslında hem kendimizin hemde çevremizin dezenfeksiyonunu sağlamış olacağımız kesindir. 

El dezenfektanlarını düzenli kullanarak olası tüm bulaşı hastalıklardan korunmak mümkündür. El bulaşıcı hastalığı aldığımız ve taşıdığımız tek organımız diyebiliriz. El dezenfektanlarında bulunulan ortama ve ortamdaki bakteri ve virüs yoğunluğuna göre doğru el dezenfektanı kullanmak çok önemlidir.

El dezenfeksiyonunu basit şekilde günde en az 5 kez sabun su ile 30 saniye yıkayarak yapabiliriz. Ama ev dışında bu çokta mümkün değildir. Üstelik var olan bir hastalığı enfeksiyonu en kolay halka açık alanlardan aldığımız gerçeğide unutulmamalıdır. İşte burda devreye el dezenfektan maddeleri girmekte ve hepimizin çantasında cebinde olmalı diyoruz.

Bir avm, okul, toplu ulaşım gibi insan yoğunluğu olan bölgelerde özellikle en azından 30 dakikada bir el dezenfektanı uygulamak hem ekonomik hemde %99 oranında koruyucu olacığı unutulmamalıdır. 

El Dezenfektanlarının Çeşitleri 

El dezenfektanları çeşitleri olan bir dezenfektan türüdür. En çok kullanılan el dezenfektanı dezenfektan mendinlerdir ve genelde kullanım sonrası ortamda çöpe atacak yer bulamazsak kullanılan el dezenfektan mendillerini mecburen taşımak zorunda kalacağız.

Bu yüzden daha kolay olanı el dezenfektan jelleridir. Bu jeller sayesinde kulandığımız anda hem dezenfeksiyon sağlamış oluruz hemde çöpünü atacağımız bir artık olmaz. Kolonya da bir el dezenfektanı türüdür. Fakat hem kokusu sürekli kullanımda rahatsızsızlık vermekte hemde içeriğindeki alkol seviyesi yüzünden ciltte kuruluk ve çatlaklara sebebiyet verdiğinden gün içinde sürekli kullanımı önerilmez. 

El dezenfektanları ise içeriğinde bulunan kremler sayesinde hem kuruluk hiss vermez hemde kolonya gibi ağır kokulara sahip değildir. Bu yüzden doğru seçilmiş kaliteli el dezenfektanları ile bakteri ve virüslerden korunurken cildimizede zarar vermemiş oluruz. 

Sitemizden güvenilir, ekonomik ve kaliteli el dezenfektanlarını güvenli alıveriş ile alabilir hem kendinizi hemde sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.